Vključitev v CUDV Radovljica
V posebni program centra se otroci in mladostniki vključijo na osnovi odločbe o usmeritvi, ki jo izda Zavod za šolstvo na podlagi usmeritve Komisije za usmerjanje. Na čakalno listo za program institucionalnega varstva odraslih ter program varstva, vodenja in zaposlitev pod posebnimi pogoji pa se zainteresirani uporabniki vključijo na podlagi poslane prošnje z dokazili.
SPREJEM
Postopki sprejema v institucionalno varstvo so natančno predpisani z zakonodajo in pravilniki, v CUDV Radovljica pa si prizadevamo, da pri tem uporabnikom in staršem ali skrbnikom čim bolj pomagamo, jih usmerjamo in jim svetujemo.
Sprejem šoloobveznih in šolajočih otrok in mladostnikov v CUDV ureja šolska zakonodaja. Otroci in mladostniki so na center usmerjeni z odločbo, ki jo izda Zavod za šolstvo na podlagi usmeritve Komisije za usmerjanje.
Uporabne povezave za več informacij:
- Spletna stran Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, ki ureja področje izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
- Spletna stran Zavoda za šolstvo, ki usmerja otroke s posebnimi potrebami
- https://www.zrss.si/usmerjanje-otrok-posebne-potrebe/obrazci-za-usmerjanje-otrok-s-posebnimi-potrebami/Vsi potrebni obrazci za vključitev otrok s posebnimi potrebami
- https://www.zrss.si/usmerjanje-otrok-posebne-potrebe/pogosta-vprasanja-in-odgovori/Pogosta vprašanja o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami
Sprejem odraslih v CUDV ureja zakonodaja s področja socialnega varstva in Pravilnik o postopkih pri uveljavljanju pravice do institucionalnega varstva. Omenjeni pravilnik ureja sprejeme, premestitve in odpuste v institucionalno varstvo in v varstveno-delovni center. Prednost pri sprejemu imajo mladostniki, ki zaključujejo šolski program v našem Centru in so vložili prošnjo za premestitev v program institucionalnega varstva odraslih.
KAKO POTEKA SPREJEM V ŠOLSKI PROGRAM?
- Ko se starši in bodoči učenec, po predhodnem ogledu in pogovoru odločijo za sprejem, pošljejo na Zavod za šolstvo Zahtevo za uvedbo postopka usmerjanja.
- Starši nas običajno o uvedbi postopka tudi obvestijo, da a se lahko pogovorimo o posebnostih, ki jih moramo vedeti o otroku / mladostniku.
- Zavod za šolstvo pošlje na naš Center poizvedbo o izpolnjevanju pogojev. Ko prejmejo naš pozitiven odgovor, da izpolnjujemo pogoje, napišejo Odločbo o usmeritvi.
KAKO POTEKA SPREJEM V PROGRAM BIVANJA IN/ALI V VARSTVENO DELOVNI CENTER?
- Prošnjo za sprejem ali premestitev vloži uporabnik ali njegov zakoniti zastopnik za vsak program posebej na posebnem obrazcu in ga lastnoročno podpiše.
- Popolne prošnje uvrstimo na seznam čakajočih, ločeno po programih.
- Ko imamo prosto mesto za sprejem se sestane komisija za sprejeme in obravnava vloge. Pri svojem delu upošteva vrstni red prošenj, zdravstveno stanje posameznih uporabnikov, bližino stalnega bivališča posameznih uporabnikov in svojcev ter socialne razloge, ki pomembno vplivajo na nujnost sprejema.
- Prosilca z zakonitim zastopnikom povabimo k podpisu dogovora opravljanju storitev vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji in /ali dogovora o trajanju, vrsti, obsegu in načinu zagotavljanja institucionalnega varstva ter o plačilu oz. doplačilu oskrbnih stroškov.
- Vlogi za sprejem je potrebno priložiti:
- potrdilo o državljanstvu in potrdilo o stalnem prebivališču, kopija osebnega dokumenta
- zdravniško mnenje (staro mora biti največ mesec dni), psihiatrično mnenje
- odločbo pristojnega organa oz.izvedensko mnenje pristojne komisije, izdano v postopku uveljavljanja pravic po drugih predpisih
- izjava o doplačniku storitev
V primeru nepopolne vloge 13.člen Pravilnika o postopkih pri uveljavljanju pravice do institucionalnega varstva v 2.točki omenja, da če zavod prejme nepopolno prošnjo, pozove vlagatelja, da v roku 15 dni od prejema poziva za dopolnitev prošnjo dopolni. Če vlagatelj v tem roku vloge ne dopolni, je zavod ne obravnava in pisno obvesti uporabnika, da prošnje ni mogoče obravnavati, dokler ne bo vsebovala vseh podatkov in dokazil iz pravilnika.
Pred vsakim sprejemom se sestanemo skupaj z zakonitimi zastopniki ter se pogovorimo o socialni in zdravstveni anamnezi. Ogledamo si prostore, v katerih bo bodoči uporabnik obiskoval pouk, delal ali bival. Pri tem je ključno, da zakoniti zastopniki posredujejo vse pomembne podatke o novem uporabniku, da je prehod zanj čim lažji ter sprejem čim bolj prijeten.
KATERE OBRAZCE JE TREBA IZPOLNITI?
- Obrazec za vključitev v institucionalno varstvo
- Obrazec za vključitev v storitev vodenje in varstvo ter zaposlitev pod posebnimi pogoji
SEZNAM ČAKAJOČIH
Sprejeme, odpuste in premestitve obravnava Komisija za sprejeme, ki jo sestavljajo :
- direktorica centra,
- vodja zdravstvene službe,
- socialna delavka.
Seznam čakajočih vodi socialna delavka.
Sprejem novega uporabnika v VDC je odvisen od prostih mest in od odobritve MDDSZEM . Medtem, ko je sprejem v program bivanja odvisen zgolj od prostih kapacitet in ustreznosti prostorov za potrebe bodočega uporabnika. Z odpiranjem novih bivalnih enot lahko del novih sprejemov načrtujemo. Sicer pa prostih mest ni mogoče načrtovati oziroma predvideti. Tako lahko oseba čaka na sprejem v center od nekaj mesecev do več let.
Pri obravnavi vlog so pomembne potrebe, ki jih bodoči uporabnik ima. V centru imamo različne oddelke, ki so namenjeni osebam, ki potrebujejo različno stopnjo pomoči in podpore. Zato poleg vrstnega reda oddanih vlog upoštevamo tudi zdravstveno stanje in specifične potrebe bodočega uporabnika.
PREMESTITEV
Znotraj CUDV Radovljica
Premestitve znotraj Centra se izvedejo na željo stanovalcev ali na pobudo strokovnih delavcev. Do premestitve pride ob poslabšanju ali spremembi zdravstvenega stanja ali ob odprtju novih nastanitvenih kapacitet.
Vsaka premestitev je skrbno načrtovana in dogovorjena z uporabnikom in njegovimi svojci. Pri premestitvah upoštevamo želje in potrebe stanovalcev ter možnosti nastanitvenih kapacitet in skrbimo, da bi bile skupine čim bolj homogene.
Premestitev v drugo ustanovo
Premestitve v drugo ustanovo se običajno izvedejo na željo stanovalcev ali njegovih zakonitih zastopnikov. Razlogi za premestitev v drugo ustanovo so predvsem selitve celotne družine.
Redko se zgodi, da naša ustanova za določenega stanovalca ni primerna. Takrat predlog za premestitev poda strokovni svet. Namen takšne premestitve je predvsem celovitejša podpora uporabniku.
Obrazec za premestitev je enak kot za sprejem.
- Obrazec za vključitev v institucionalno varstvo
- Obrazec za vključitev v storitev vodenje in varstvo ter zaposlitev pod posebnimi pogoji
Več informacij:
Petra Hafnar
Socialna delavka
T: 04 537 02 15
E: socialnadelavka@cudv-ml.si